اکنون که به میمنت و مبارکی بار دیگر نوروز با تمام زیبایی‌هایش فرا می‌رسد؛ در آستانه حلول سال نو سر بر آستان حضرت دوست  می‌ساییم و خدا را از شکر می‌گزاریم که این فرصت و نعمت را بر ما ارزانی داشت تا یک سالی دیگر در عرصه فرهنگی - رسانه ای  توفیق خدمت به مردم شریف منطقه را داشته باشیم. تا که قبول افتد و که در نظر آيد!

سر ارادت ما و آستان حضرت دوست

که هر چه بر سر ما می‌رود ارادت اوست

با توجه به اینکه نشریه‌ای که اکنون در پیش روی شما همراهان نازنین قرار گرفته، آخرین شماره «بهاریه» در سال 97 می‌باشد، بر خود فرض دانستیم که از باب عرض ارادت مطالبی را به استحضار دوستان برسانیم.

امروزه اهمیت مطبوعات و نشریات و تأثیر آن بر پیشبرد اهداف کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست، چرا که  در دهه‌های  اخیر  نشریات مستقل  به رشد، بالندگی و استحکام پایه های مردم سالاری در جوامع مختلف کمک  شایانی کرده  و  توانسته است در کنترل عملکرد دولتمردان و صاحبان قدرت نقش به سزائی ایفا نمایند، این تأثیر به حدّی است که در نظام‌های مردم سالار از مطبوعات به عنوان  «رکن چهارم دموکراسی» نام برده شده و آنها  یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی و پیشرفت جوامع به حساب می‌آیند، لذا شایسته است در جامعه مردم سالار ما نیز  همگان  به نهادینه شدن فعالیت مطبوعات و دیگر رسانه های جمعی کمک کنند.

به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی در رسانه‌های کشورمان، فضای کامل آزادی بیان حاکم  بوده و هست  - و ما ندیده‌ایم  که از طرف یک مسئول و یا نهاد و سازمانی در اینکه  مطبوعات چه بنویسند و به له یا علیه کدام جریانی قلم بزنند سفارش و امر و نهیی صادر شده باشد- اما در عین حال «بهاریه» همواره  خود را به رعایت خطوط قرمزی که خود ترسیم‌گر آن بوده،  مقید دانسته و سعی کرده است در حد وسع و توان خود از دایره ادب و اخلاق خارج نشده  و از نشر هرگونه افترا و دروغ  و اخبار کذب آلود به جد اجتناب نماید.

ما معتقدیم؛ اگر در مطبوعات اخلاق، فضایل، آگاهی و روشنگری حاکم باشد؛ این موضوع در عین حالی که  تجلی آگاهی آن جامعه به حساب می آید، به آگاهی و روشنایی جامعه نیز می‌افزاید.

«بهاریّه»  مفتخر است که اعلام نماید؛ وقتی خبرنگاران  و روزنامه نگاران و همکاران  اخلاق‌مدارش خواسته‌اند  راجع به افراد حقیقی و یا حقوقی خبری را منتشر نمایند، تلاش کرده‌اند بر اساس تعهد رسانه‌ای خود  پیش از انتشار، با وی تماس گرفته و دیدگاه آنها  را  هم منتشر کنند.

تلاش در جهت اضرار به منافع  عمومی و منافع تجاری و اقتصادی دیگران و نیز رفتارهای خلاف هنجار و غیر اخلاقی ، تشویش اذهان عمومی و هتک حرمت اشخاص و افراد و ایراد تهمت و افترا به افراد و و نهادهای رسمی و ... همواره  از نظر «بهاریه» محکوم و مطرود بود و آن را به دور از روش و منش رسانه‌ای  می‌داند.

هرگونه  پنهانکاری و سعی در جهت  بی اطلاع نگهداشتن افکار عمومی در خصوص موضوعی  خاصّ نه تنها  سبب رشد جامعه نمی‌شود، بلکه  موجبات رونق بازار شایعه سازان و منتشرکنندگان اخبار کذب و نادرست را فراهم کرده و  فاصله ميان حاكميت و مردم را بيشتر نموده، اعتماد و اميد را مورد مخاطره قرار مي دهد. لذا حال که نشریات به مثابه  چشم بیدار جامعه سعی می‌کنند تا مخاطب به همه ابعاد موضوعی آگاهی یابند، همه ارکان حکومت وظیفه دارند که از این فضا حمایت و صیانت کنند و در این راستا، حق دسترسی عمومی به اطلاعات را حق مشروع رسانه ها و توده مردم بدانند.
و این نکته را بپذیرند  که صداقت در عرصه‌ی رسانه و شفافیت در انعکاس اخبار  موجب  رشد و بالندگی در جامعه می‌شود،

 نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی و بومی منطقه و نیز فرهنگ سازی  و تلاش در جهت اصلاح فرهنگ جامعه  و معرفی شخصیت‌های فرهنگی جامعه، شعرا ، ادبا ، ورزشکاران  و ... شهرستان را  از وظایف ذاتی خود میدانیم و در حد توان سعی کرده‌ایم در این راستا قدم برداریم، اما اعتراف می‌کنیم  که بضاعت و  امکانات مادی و معنوی ما در این زمینه محدود است.

در خاتمه ضمن شکر گزاری مجدد به درگاه ربوبی و استمداد از انفاس قدسیه حضرت ولی عصر(عج)، پیشاپیش سال جدید را به محضر مردم شریف منطقه تبریک و شادباش عرض نموده و آرزو داریم سال نود و هشت سرآغازی دوباره برای تجدید ارادت‌ها ، یک دلی‌ها و محبت‌های خالصانه و زدودن کدورت‌ها و نیز  سالی توأم با عزت و سربلندی و همراه با سلامتی و سعادت برای همگان باشد.

 

منبع : بوستان خبر |سرمقاله
برچسب ها : مردم ,جامعه ,آگاهی ,عمومی ,مطبوعات ,رسانه ,مردم سالار ,شریف منطقه ,مردم شریف ,آستان حضرت